Гръдните мускули, известни още като Pectorals или Pecs, са ключови мускули, разположени в гръдния регион на тялото.
Те играят важна роля в множество движения и функции, включително поддържане на стабилността на горната част на тялото и участие в дихателния процес.
Анатомия на гръдните мускули
Гръдните мускули се състоят от два основни мускула - голям и малък гръден мускул. Големият гръден мускул е главният мускул в гръдния регион и е отговорен за главната част от движенията на горната част на тялото. Малкият гръден мускул се намира под големия и помага при движенията на рамото.
Големият гръден мускул (Pectoralis major) е дебел, вентилаторообразен или триъгълен конвергентен мускул на човешките гърди.
Той образува основната част от мускулите на гърдите и се намира под гърдата. Под големия гръден мускул е малкият гръден мускул (Pectoralis minor).
Големият гръден мускул произхожда от части на ключицата и гръдния костил, гръдните хрущяли на истинските ребра и апоневрозата на външния кос мускул; той се вкарва в страничната устна на бицепсовата бразда.
Получава двойна моторна инервация от медиалния гръден нерв и латералния гръден нерв. Основните функции на големия гръден мускул са флексия, адукция и вътрешна ротация на хумеруса.
Големият гръден мускул може да бъде наричан колоквиално "пекторали", "гръден мускул" или "мускул на гърдите", тъй като той е най-големият и най-повърхностен мускул в областта на гърдите.
Малкият гръден мускул (Pectoralis minor) е тънък, триъгълен мускул, разположен в горната част на гърдите, под големия гръден мускул в човешкото тяло.
Той произхожда от ребра III-V; вкарва се в коракоидния процес на скапулата. Инервиран е от медиалния гръден нерв. Функцията му е да стабилизира скапулата, като я задържа в позиция срещу гръдната стена.
Малкият гръден мускул произхожда от горните ръбове и външните повърхности на 3-то, 4-то и 5-то ребро близо до техните гръдни хрущяли, и от апоневрозите, покриващи междуребрните мускули.
Тендонът му се вкарва в медиалния ръб и горната повърхност на коракоидния процес на скапулата. Мускулът получава моторна инервация от медиалния гръден нерв.
Малкият гръден мускул формира част от предната стена на подмишницата. Той е покрит отпред (повърхностно) от клавипекторалната фасция. Медиалният гръден нерв пронизва малкия гръден мускул и клавипекторалната фасция.
Като се прикрепя към коракоидния процес, малкият гръден мускул формира 'мост' - структурите, преминаващи в горната крайник от гръдния кош, ще минат директно отдолу.
Функцията на малкия гръден мускул е да натисне върха на рамото, като изтегля скапулата нагоре, към гръдния кош, и хвърля неговия долен ъгъл назад.
Функции на гръдните мускули
Гръдните мускули участват в множество функции, включително поддържане на стабилността на горната част на тялото, участие в дихателния процес, и помощ при движенията на рамото и ръката.
Функцията на големия гръден мускул е различна за различните му глави. Ключовата глава флексира хумеруса, а гръдно-костната глава адуцира хумеруса. Като цяло действието е да адуцира и медиално ротира хумеруса.
Той също така изтегля скапулата антериорно и инфериорно.
Ползи от укрепването на гръдните мускули
Укрепването на гръдните мускули има множество ползи. Те помагат за подобряване на общата физическа форма, подобряват стабилността и баланса, и могат да помогнат за намаляване на риска от повреди.
Силните гръдни мускули също така могат да подобрят външния вид и да увеличат самочувствието.
Гръдните мускули са важна част от мускулатурата на тялото. Те играят ключова роля в множество функции и движения, и укрепването им може да донесе множество ползи за здравето.