Глицинът е аминокиселина, градивен елемент на протеините. Не се счита за незаменима аминокиселина, тъй като тялото може да я произвежда самостоятелно. Ние консумираме глицин и чрез храната. Източници са богати на протеини храни, включително месо, риба, яйца, млечни продукти, и бобови растения.
Тялото използва глицин за производството на протеини. Глицинът също участва в предаването на химични сигнали в мозъка и затова често се приема за подобряване на паметта. Някои изследователи смятат, че глицинът може да има роля в превенцията на рака, тъй като изглежда, че пречи на кръвоснабдяването, необходимо на някои тумори.
Глицинът подпомага оздравителните процеси в тялото, подобрява метаболизма, поддържа мозъкът ни здрав и допринася за по-качествен сън. Глицинът има способността както да стимулира мозъчната и нервната дейност, така и да успокоява.
Серотонинът има сложна връзка със съня. Той е необходим за производството на хормона на съня мелатонин. При хора, които имат затруднения със съня или нарушения като безсъние и сънна апнея, повишаването на нивата на серотонин може да помогне за по-дълбок, по-спокоен и освежаващ сън. Изследванията показват, че приемът глицин повишава серотонина, намалява симптомите на безсъние и подобрява качеството на съня.
Глицинът рядко причинява странични ефекти. При някои хора може да предизвика стомашни проблеми, повръщане, гадене и сънливост.