Това е аминокиселина, която е градивен елемент на протеина. Фенилаланинът е от решаващо значение, за производството на други молекули, които са жизненоважни за организма като допамин, тирозин и епинефрин. Тялото ни не може да синтезира тази аминокиселина, затова е необходимо да си я набавяме от храни и добавки. Има две форми на фенилаланин и те се различават по своята молекулярна структура.
Фенилаланинът е важен за изграждането на мускулите и възстановяването на меките тъкани. Той се използват при кожни заболявания, депресия, артрит, болест на Паркинсон и загуба на тегло. Използва се за облекчаване на хронични болки. Може да се приема като хапчета, на прах или върху кожата като крем.
Едни от най-добрите растителни източници са ядките, семената, фасула и соята. Животинските продукти, които са богати на фенилаланин са яйцата, морските дарове и някои меса. Ако си доставяте достатъчно протеини чрез храната, вероятно получавате и необходимите аминокиселини и няма нужда да приемате допълнително.
Ако не превишавате препоръчителният прием на добавките е малко вероятно да усетите странични ефекти. Нежеланите реакции могат да включват умора, гадене, киселини, запек, главоболие, тревожност и проблеми със съня. Не бива да приемате фенилаланин ако имате високо кръвно, проблеми със съня или психиатрични проблеми. Няма достатъчно проучвания дали добавката е безопасна за бременни или кърмещи жени, затова не бива да се приема.
Ако често страдате от лошо настроение и депресии, фенилаланинът може да помогне, тъй като той подпомага производството на ендорфин. Ендорфините регулират настроението и са важни за освобождаването на хормони.